Domky naděje pro Ukrajinu.

DOMKY NADĚJE

PRO UKRAJINU

Domky naděje jsou projektem, který vedou a koordinují manželé Lysakovi z Kyjeva. Pomáhají lidem, kteří v důsledku bombardování přišli o své domy a nemají kde bydlet.

Od začátku války na Ukrajině se KS Plzeň zapojilo do podpory a díky široké síti podpůrců dokázalo na podporu aktivit Sergeye a Viki Lysakových poslat do konce dubna 2023 (tedy za cca 14 měsíců) téměř 1,9 mil korun. Původně to byly finance na jídlo, spací pytle, hygienu pro uprchlíky skrývající se ve stanicích kyjevského metra, později se naše společenství zapojilo do projektu Domky naděje.

V dubnu 2023 předali Sergej a Viki Lysakovi již dvoustý domek. Na tento domek byly získány finance od dárců, kteří je poslali na účet KS v březnu spolu se sbírkou, která se konala na ekumenické bohoslužbě 24. 2. 2023 v katedrále v Plzni. Tuto modlitební bohoslužbu svolal u příležitosti 1. výročí začátku války na Ukrajině plzeňský biskup Tomáš Holub.

Sbírka v roce 2023

V roce 2023 se vybralo na Domky naděje 771.137,- Kč. Peníze byly odeslány na Ukrajinu a byly za ně postaveny další mobilní domky.

Poslední domek byl postaven v lednu 2024 v obci Ševčenko v regionu Borovary (Kyjevská oblast) a je pro Viku a její maminku, které přišly den před vypuknutím války a tátu a manžela. Nestihly ho pohřbít na hřbitově, proto jej pohřbily na zahradě. Krátce poté zasáhly jejich dům ruské bomby, dům byl zničen a stejně tak improvizovaný hrob. Od té doby různě přežívaly, dva a půl roku bez domova... a díky našim financím nyní na zahradě stojí mobilní domek, který je pro ně dočasným řešením, ale vlévá do jejich žil naději, že jednou budou opět důstojně žít a bydlet na svém zničeném pozemku. Je to dům č. 260, který tým postavil, a díky financím, které se sešly na účet KS Plzeň, to už byl domek č. 11.

Sergej a Viktoria Lysakovi

Sergej a Viktoria Lysakovi žijí v Kyjevě. Když vypukla válka, zůstali i se svými třemi dětmi ve městě a začali pracovat jako dobrovolníci. V prvních měsících pomáhali lidem, kteří se schovávali před bombardováním v kyjevském metru, nyní se zaměřují na obnovu míst, které byly po ústupu okupačních vojsk zničeny. Koordinují a vedou projekt Domky naděje a pomáhají lidem v obcích Buča, Hostomel, Irpiň nebo Boroďanka. Zajišťují montáž a instalaci tzv. "mobilních domečků" pro ty, kteří přišli o střechu nad hlavou. Viktoria kdysi studovala v České Republice a spolupracuje jako tlumočnice s českým velvyslanectvím v Kyjevě. 


Články o projektu zveřejněné na portálu Novinky.cz:

Novinky.cz - 14.12.2022

Novinky.cz - 5.1.2023

Rozhovor s Viktorií Lysak v pořadu Tematická sobota:

Radio 7 - 25.2.2023

Video se Sergejem Lysakem - v angličtině:

Vimeo - Homes of hope in Ukraine

YouTube - Sergey Lysak

Mobilní domky

Mobilní domky dodává kyjevská firma, která je už před válkou vyráběla pro dělníky. Uvnitř je kuchyň, místo na spaní, koupelna a toaleta a jsou vybaveny základním, jednoduchým nábytkem.

Cena jednoho montovaného domku je přibližně 110 tisíc Kč.

Jak podpořit projekt

Domky naděje?

SBÍRKA NA UKRAJINU – sbírka na mobilní domky pro ty, kdo kvůli válce na Ukrajině přišli o střechu nad hlavou, nadále pokračuje. 

Své dary můžete zasílat na účet církve Křesťanské společenství Plzeň: 

Číslo účtu: 27-9186980297/0100, variabilní symbol 300. 

Na zaslané příspěvky lze vystavit potvrzení o daru pro daňové přiznání. Pro účely potvrzení o přijatém daru uveďte také SS: IČ organizace/právnické osoby nebo RČ (pro fyzické osoby) a do poznámky napište "Ukrajina".


Koordinátor sbírky: 

Jiří Preis: jirka.preis@gmail.com

Fotografie a videa pořízená při předávání mobilních domků, které financovali dárci z České Republiky.

V únoru 2022 přišla válka až do samotné blízkosti Kyjeva, hlavního města Ukrajiny. Bojovalo se v ulicích předměstí a sirény leteckých poplachů zaháněly Kyjevany pod zem do krytů a do stanic metra. Trávili zde ve strachu před raketami dlouhé dny a byla potřeba se o ně postarat. Přestože Ukrajinci své hlavní město ubránili, mnozí se po vytlačení nepřátelských armád nemají kam vrátit. Jejich domy jsou po bojích zcela zničené nebo zásadně poškozené. Na okupovaném východě země se Ukrajinská armáda dál brání útokům nepřítele, lidé v osvobozených oblastech se snaží vrátit k alespoň trochu normálnímu životu.